Příběh jedné pohlednice

08.11.2020 13:04

Ve foglarovském světě se pohybují lidé s různými zájmy. Jsou tak mezi námi „shraňovatelé“, kteří tvoří sbírku (ale moc v ní nebádají), badatelé (ať už se sbírkou nebo bez ní) nebo i „jen“ příznivci (nemají ambici ani bádat ani sbírat, ale rádi si přečtou zajímavý text). Sám se řadím mezi sběratele – badatele. Mám to z Olomouce do Prahy celkem daleko a bádat tak v Památníku národního písemnictví není pro mě jednoduché. I proto buduji svou sbírku – mohu si ověřit spoustu informací hned. U každého přírůstku ve sbírce se ale snažím zjistit jeho historii, co je zač. A přesně o jednom takovém přírůstku je tento krátký článek.

Získal jsem do sbírky tuto zajímavou „pohlednici“:


Dříve bylo běžné, že si při objednání vyvolání fotografie mohl kdokoli objednat na druhou stranu tisk linek pro pohlednici. Nejde tedy o pohlednici tištěnou ve větším množství (ostatně fotografie na to není moc kvalitní), ale o aktivitu jedné osoby. Na zadní straně najdete rukou psaný text „Jestřáb“ a „Akela“, informaci, že Jestřáb sedí a pak datum, které by se dalo přečíst jako 23. VII. nebo 23. VIII. 42. Takto přesnou dataci zapsal autor pravděpodobně proto, že si jí byl jistý.

Pustil jsem se tedy nejprve k potvrzení, zda šlo o červenec nebo srpen. Zde se to ukázalo jednoduché, protože 23. 7. 1942 probíhal 13. den Tábora Alvareze a kronika tábora je k dispozici. Jednak je v ní uvedeno, že počasí bylo celý den velmi špatné (což snímku neodpovídá) a jednak tam není nic o návštěvě Akely. Považoval jsem tedy za vyřešené, že uvedené datum je 23. 8. 1942. Navíc jsem si v kalendáři ověřil, že šlo o neděli, nějaký „výlet“ by se tedy nabízel.

Josef Bláha – Řešetlák a Luboš Trkovský mi pak nezávisle potvrdili, že jde o Josefa Mikánka – Akelu, dlouholetého přítele JF a významného skautského činovníka ze Sedlčan. Že by JF navštívil nějaký utajený skautský tábor Akely nebylo moc pravděpodobné (zvlášť na konci srpna) a vše tak nasvědčovalo tomu, že šlo o návštěvu JF u Akely na nějaké chatě. Jak to ale potvrdit?

JF si celoživotně (s přestávkami nebo v různých podobách) vedl deník. Tam by něco mohlo být! Jenže v Památníku národního písemnictví jsou deníky až od roku 1944. Poslední možnost byla obrátit se na Skautskou nadaci, zda nebyl tento deník nalezen v bytě JF po jeho znovuotevření a nenachází se tak v archivu Nadace. Roman Šantora – Bobo mi velmi ochotně tuto skutečnost potvrdil a poslal sken dotčených stran. Potvrzeno!

JF vyrazil v sobotu 22. 8. 1942 odpoledne společně s pěti členy oddílu na Sedlčansko k potoku Mastník – konkrétně na Měsíční louku. Večer tam také dorazili a přenocovali v tamních chatách. A přichází mnou hledaný den: neděle 23. 8. 1942 a v něm (mimo jiné):


Text tak přesně popisuje situaci na snímku, když je vidět JF s polévkou. Záhada rozřešena!

Více už toho asi nezjistím, ale i tak jsem spokojený. Bývalý majitel o snímku bohužel nic neví, takže už nezjistím, zda si ho nechal udělat Akela nebo někdo další, kdo byl na místě. S ohledem na zápis přesného data lze ale předpokládat, že „pohlednice“ vznikla v následujících měsících po vyfocení snímku a má tak téměř 80 let! Mě poskytla řadu zajímavých informací a dva dny bádání s kamarády. Řešetlákovi, Lubošovi i Bobovi tímto moc děkuji.

M.

Diskusní téma: Příběh jedné pohlednice

Poděkování

Krizmen 23.11.2020
Také děkuji za skvělý badatelský článek.

Největší záhada stále neodhalena!

Mirek 11.11.2020
Hola hola!
Brno zdraví Olomouc!
Martine jako dobrý, ale nejvíc by mne zajímalo co to bylo za polévku a to jsem se ve tvém příspěvku bohužel nedozvěděl!

Re: Největší záhada stále neodhalena!

M. 11.11.2020
Vzhledem k tomu, že to bylo 3 roky od začátku války, to snad radši ani nechci vědět. :-D

Re: Re: Největší záhada stále neodhalena!

Mirek 14.11.2020
Takže to vypadá na panádlovou polévku, co!?

Příběh jedné pohlednice

Milda 11.11.2020
Máš můj obdiv, já bych skončil s tím, že jsem rád, že mám zajímavé foto s Jestřábem...
Jen tak dál :)

Příběh jedné pohlednice

Jan Machálek 10.11.2020
Ahoj Martine,
článek jsem přečetl jedním dechem a musím smeknout klobouk před Tvým badatelským úspěchem!
Moc Ti jej přeji!
Honza

Příběh jedné pohlednice

Roman Šach - Šachíno 09.11.2020
Děkuji za zajímavý badatelský článek. Aukci této fotografie, jsem se zájmem sledoval. Jsem moc rád, že když už fotografii někdo vydražil (v tomto případě tedy M. I.), tak že neskončila jen tak "zbůhdarma" v nějaké soukromé sbírce, ale vznikl o ní takový velmi zajímavý článek, který by se se svým obsahem hodil třeba i do sborníku nezávislých foglarovců :-) Přesně takto si představuji sběratelství-badatelství. Paráda, moc díky za info, jen tak dál :-)

Re: Příběh jedné pohlednice

M. 09.11.2020
Ja dekuji Romane za reakci. Kazda potesi, jsem rad, ze to nekoho zajima. :-)

Re: Re: Příběh jedné pohlednice

Roman Šach - Šachíno 09.11.2020
Opravdu zajímá. Jsem vděčný za všechny ty parádní články, příspěvky, zajímavé informace a samozřejmě i za přípravu všech těch různých témat (Nálepky atp...), které se zde na stránkách postupně objevují. Sluší se Ti Martine za to za všechno moc poděkovat, protože si dokážu představit, jak je těžké a časově náročné, dávat všechno toto dohromady :-)

Přidat nový příspěvek

O knížkách

02.11.2014 09:42
Je všeobecně známo, že Jaroslav Foglar nedělal s podpisy svých knih (a nejen jich) žádné drahoty. Pozornost ho těšila a autogramy rozdával rád. Nejen, že neodmítal návštěvy, a i pro nečekané a neznámé návštěvníky si pár minut vždy udělal (ačkoli si stěžoval, že ho návštěvy odvádějí od práce), ale...
11.08.2013 09:57
Možná máte v knihovně Poslední tajemství Jana T. od Jaroslava Velinského – Kapitána Kida, četli jste ho a myslíte si tak, že to poslední tajemství už znáte. A třeba vám teď ukážu, že s touto knihou je spojené ještě jiné „tajemství“, které ještě neznáte. Pokud knihu skutečně vlastníte, zkuste se...
04.02.2012 16:01
Vážení přátelé, obdivovatelé díla Jaroslava Foglara!  Před pěti lety si někteří z Vás zakoupili naši knihu Obrazový soupis díla Jaroslava Foglara, která byla, vzhledem k omezenému nákladu, záhy vyprodaná.  Pro trvající zájem o tuto knihu a také proto, že jsme se dobrali celé řady nových...
16.05.2009 19:24
  Boj o první místo začal vycházet na pokračování ve 20.ročníku (1933/1934) časopisu Skaut-Junák. Ve skutečnosti to měli být Hoši od Bobří řeky, které Foglar redakci zaslal. Ti už čekali tři roky na své vydání. Po neúspěchu v Melantrichu, kam je zaslal do soutěže v roce 1933 o...
<< 1 | 2 | 3