(Ne)známá příbuzná literatura k dílu Jaroslava Foglara

23.07.2017 09:29

Jaroslav Foglar už od šedesátých let přitahoval pozornost svých fanoušků mnohem více, než bylo obvyklé u jiných autorů. Myslím tím pozornost na „badatelské“ a sběratelské úrovni. Často šlo o dospělé, kteří na foglarovkách vyrostli, a tyto prožitky v nich byly tak silné, že je cokoli foglarovského jednoduše bavilo i v dospělosti - už to, že tyto řádky čtete, napovídá, že na tom budeme podobně. :o)

Někteří z těchto nadšenců jsou pasivní a spokojí se sběratelskou činností, jiní chtějí něčím přispět a tvoří tzv. příbuznou literaturu. Za historicky prvního je nejčastěji označován Stanislav Sohr se svou knihou Zase zní Píseň úplňku. Ve Sborníku od Luboše Trkovského a Mirka Škváry (2. tištěné vydání je z roku 2011) je pak řada dalších menších či větších počinů. Stále se nicméně objevují další, které ani sami autoři v době vydání neznali a tudíž je ve Sborníku nenajdete.

A právě na některé z těchto publikací bych se rád zaměřil v tomto článku. Jde o 5 kousků z mé sbírky, které pocházejí z nejplodnějšího období 1985 – 2000. Vždy byly vydány v alespoň několika desítkách kusů.

 

1987 – „Foglarovské odznaky“, Ivan Vápenka

Většina z vás zná tento sešit v modré barvě z roku 1993. Tento sešit v bílé barvě je jeho první verze vydaná o šest let dřív k příležitosti Jestřábových 80. narozenin. Šlo o autorské vydání a náklad byl tak mnohem menší (přesné číslo už si bohužel nepamatuje ani autor). Z pohledu obsahu jde také o méně obsáhlou verzi, a pokud máte sešit z roku 1993, nemusí vás to mrzet.

1990 – „Výchovné tendence v díle Jaroslava Foglara“ a „Jaroslav Foglar (stručný životopis a základní bibliografie)", Dr. Lumír Mikulka

Autor je pravděpodobně všem fandům JF známý z pozdějšího vydání knihy „Causa: Jaroslav Foglar“, kterou vydal Amosium Servis. Tyto dva útlé sešity vydalo stejné vydavatelství, první v edici „Profesorům“ v nákladu 300 výtisků a druhý v edici „Učitelům“ v nákladu 600 ks. Oba jsou nicméně označeny jako druhé vydání. První vydání těchto sešitů/textů jsem bohužel nikdy neviděl a nemohu se k němu vyjádřit.

1993 - Časopis SEDMIHLÁSEK, 4. ročník, číslo 11

Petr Špitálský – Čmoudík byl v první polovině devadesátých let pilným vydavatelem stále rostoucího amatérského časopisu Sedmihlásek. Šlo o časopis „správných kluků a holek“ vydávaný cca na měsíční bázi pro okruh předplatitelů. Průběžně se v jednotlivých číslech věnoval foglarovským tématům a dne 9. prosince 1993 pak vyšlo číslo plně věnované 55. výročí vzniku Rychlých šípů. Součástí čísla je i vkládaná černobílá tematická pohlednice od výtvarníka Vladimíra Macouna. Stejný pohled najdete i v příloze jiného čísla, Stínadelského speciálu z května 1994.

Něco málo navíc o tomto časopisu se můžete dozvědět např. zde: http://www.prazsketramvaje.cz/view.php?cisloclanku=2011123101.

1998 – Za nás – O filmu Poselství ze Stínadel

Většina znalců ví, že Karel Hrivňák – Eskalik natočil v polovině 90. let amatérský film Poselství ze Stínadel. Málokdo ale ví, že byl o natáčení vydán cca čtyřicetistránkový sešit se vzpomínkami účastníků natáčení a fotografiemi z něj. Na fotografii je sešit označený jako „2. vydání – dotisk“ s informací o tisku 10 ks. Kolik jich ale bylo v prvním vydání nevím. Čtení je to každopádně zajímavé. :o)

1999 – MOUDŘEJŠÍ USTOUPÍ, sebral a stavil Vladimír Tučapský

Všechny výše uvedené sešity jsou formátu A5, pouze tento vybočuje rozměrem A4. Vybočuje i rozsahem a výtvarným zpracováním. Moudřejší ustoupí má skoro 80 stran, z nichž řada (včetně obálky) je originálně výtvarně vytvořena (tj. nikoli jako kopie, ale opravdu každý výtisk obsahuje ručně vyrobenou stranu). Sestává z příspěvků více autorů spojených tématem Rychlé šípy. Vytvořeno bylo 30 originálních výtisků (na fotografii výtisk číslo 9).

 

Určitě existují i práce dalších nadšenců. Pokud byste o nějakých věděli, dejte prosím vědět (izera@seznam.cz), ať si i já rozšířím obzory. :o) Díky!

M.

Anketa

Znali jste tyto sešity?

Jeden (38)
Dva (28)
Tři (26)
Čtyři (26)

Celkový počet hlasů: 192

Anketa

A máte některý ve své sbírce?

Jeden (32)
Dva (25)
Tři (27)
Čtyři (24)

Celkový počet hlasů: 186

Diskusní téma: (Ne)známá příbuzná literatura k dílu Jaroslava Foglara

Příbuzná literatura

Pavel Šíma 17.02.2018
Mám jen publikaci od Ivana Vápenky

Příbuzná literatura

Josef Běloubek 22.10.2017
Sešitky jsem viděl všechny a přečetl jsem jen tři.

Přidat nový příspěvek

O knížkách

22.12.2020 09:44
Všichni nadšenci už určitě ví, že jsme se po mnoha letech teď v prosinci dočkali 1. knižního vydání Grifinova Poselství ze Stínadel. Jelikož jsem se na něm trochu podílel, mám z toho samozřejmě radost o to větší. Říkal jsem si, čím tuto událost oslavit i zde na Foglarovci. Nakonec mě svým...
08.11.2020 13:04
Ve foglarovském světě se pohybují lidé s různými zájmy. Jsou tak mezi námi „shraňovatelé“, kteří tvoří sbírku (ale moc v ní nebádají), badatelé (ať už se sbírkou nebo bez ní) nebo i „jen“ příznivci (nemají ambici ani bádat ani sbírat, ale rádi si přečtou zajímavý text). Sám se řadím mezi sběratele...
17.10.2020 11:34
Znalci vědí, že 3. číslo II. ročníku Vpředu je k dispozici převážně v černobílé podobě, i když existují vzácněji i barevné výtisky. Zkusil jsem se na toto téma podívat očima Jaroslava Foglara:   Nápad koupit s Kobesem před koncem války tu německou tiskařskou mašinu se ukázal jako velmi dobrý....
04.10.2020 15:33
Po sepsání článku s ohlédnutím na konci minulého roku jsem trochu čekal, že se najde pár věcí, o kterých jsem třeba ani nevěděl. Sice toho není moc (nebo se to ke mně stále nedostalo), ale dva kousky se nakonec našly: 1)    2017 – Více autorů: S Jestřábem v srdci (BÍLÁ varianta,...
23.12.2019 15:01
Konec desetiletí je příležitostí k ohlédnutí. Jelikož jsem se ve foglarovském světě celou tu dobu pohyboval, postupně jsem do sbírky získával různé přírůstky, vznikající vesměs z nadšení tvůrců. Limit "malého nákladu" mám do 300 ks, ale často vzniká třeba i jen 5-10 ks. Někdy jsou k prodeji, někdy...
1 | 2 >>